Ivana

Обележен Дан општине Алексинац

Поводом обележавања Дана општине Алексинац у Дому културе одржана је свечана академија којој су присуствовали министарка за бригу о породици и демографију, Јелена Жарић Ковачевић, представници Нишавског управног округа, као и бројне званице. Свечаност је отворио домаћин скупа, председник општине Алексинац, Далибор Радичевић, који је поздравио присутне и осврнуо се на постигнуте резултате и развојне планове локалне самоуправе. У наставку програма приређен је богат културно-уметнички садржај, а традиционално су уручене плакете и признања најзаслужнијим појединцима и организацијама.Алексинац, територијално највећа општина Нишавског округа, обележава свој Дан низом манифестација, културних програма и концерата који окупљају велики број грађана и гостију.Начелник Нишавског управног округа Петар Бабовић упутио је искрене честитке председнику општине Алексинац, руководству и свим мештанима поводом Дана општине, уз жељу да се успешна сарадња настави и у наредном периоду и да напредак и просперитет Алексинца буду обележје будућих година.

Град Ниш обележио своју славу – Светог цара Константина и царицу Јелену

Свечаним програмом на археолошком налазишту Медијана и низом пратећих догађаја, Ниш је обележио своју градску славу – Светог цара Константина и царицу Јелену, празник који симболизује духовно и историјско наслеђе града. Поводом обележавања градске славе, начелник Нишавског управног округа је упутио честитке градоначелнику Ниша Драгославу Павловићу, његовим сарадницима и свим суграђанима.
„Обележавајући градску славу, чувамо сећање на славну прошлост и вредности које нас окупљају. Нека овај празник буде подстицај да заједно наставимо да градимо Ниш као град напретка, заједништва и добрих прилика за све наше суграђане. Срећна градска слава“, поручио је начелник Бабовић. Присуство бројних званица и страних делегација додатно је увеличало свечаност славе, потврђујући њен значај као празника заједништва, поштовања традиције и пријатељских веза.

За још бржа решења захтева грађана Нишавског округа

Начелник Нишавског управног округа Петар Бабовић присуствовао је свечаном отварању Канцеларије координатора кабинета председника Владе Републике Србије за комуникацију са грађанима Ниша и околине, која ће бити смештена у Градској кући у Нишу.
„Почетак рада ове Канцеларије представља још једна отворена врата за све грађане нашег краја. Захваљујемо Влади Републике Србије на великој подршци, јер ћемо на овај начин бити још доступнији потребама и захтевима наших суграђана и ефикаснији у њиховом решавању“, истакао је начелник Бабовић.
Свечаном отварању присуствовали су председник Владе Републике Србије Ђуро Мацут, представници Министарстава, градоначелник Ниша Драгослав Павловић, координатор новоотворене канцеларије Душан Ћирић, као и представници Градске управе и других институција.
Обраћајући се присутнима, премијер Мацут истакао је да је циљ отварања Канцеларије да се потребе грађана Ниша и околине препознају и решавају још брже и ефикасније.
„Отварање Канцеларије представља важан корак ка јачању комуникације између грађана и државних институција. Начелник Нишавског управног округа ће, у сарадњи са руководством Града Ниша и Канцеларијом, допринети да се што више приближимо грађанима, сагледамо њихове потребе и помогнемо у решавању питања која су им од значаја“, поручио је премијер.

Обележена годишњица битке на Чегру

Државном церемонијом, полагањем венаца и парастосом обележена је годишњица Чегарске ботке. Представници Владе Републике Србије, делегације Нишавског управног округа, Града Ниша, Војске Србије и полиције, представници општина и бројна удружења, одали су почаст борцима који су положили животе за наш народ. Споменик на Чегру и Ћеле кула, који су замишљени као симбол страха, временом су постали симбол поноса, отпора и слободарског духа.

Фото: Градски портал 018

Нишавски управни округ обележио славу Спасовдан

Нишавски управни округ прославио је Крсну славу Спасовдан, у кругу бројних пријатеља и сарадника. ,,Данас се окупљамо како бисмо прославили овај велики празник и наставили једну лепу традицију, али и да заједно потврдимо вредности на којима градимо наш колектив – међусобно поштовање, заједништво, одговорност и посвећен рад. Слава је прилика да застанемо на тренутак, осврнемо се на све што смо заједно постигли и захвалимо људима који својим трудом, знањем и преданошћу доприносе успеху и раду Нишавског управног округа”, захвалио се начелник Нишавског управног округа Петар Бабовић свима који су уприличили свечаност.

У присуству градоначелника Града Ниша, Драгослава Павловића и његовог заменика, Луке Гашевића, председника Скупштине Града Ниша, Дарка Николића, представника полиције, града, институција, републичких инспектора и других бројних званица, пресечен је славски колач, а овогодишњи домаћин славе била је Републичка пољопривредна инспекција. 

Конструктивни предлози на одржаној седници Савета Нишавског управног округа

Општина Ражањ била је домаћин седнице Савета Нишавског управног округа и том приликом угостила представнике јединица локалних самоуправа са територије нашег Округа.

На почетку састанка, присутне је поздравио председник општине Ражањ, Добрица Стојковић, а потом се обратио и начелник Нишавског управног округа, Петар Бабовић, истакавши значај међусобне сарадње и заједничког деловања у решавању питања од значаја за наше грађане.

Током седнице, представници свих јединица локалних самоуправа представили су извештаје о раду, функционисању и актуелним пројектима, са освртом на изазове и приоритете у наредном периоду. Једна од значајнијих тема била је унапређење енергетске ефикасности јавних зграда.

Састанку је присуствовао и начелник Сектора за ванредне ситуације, Срђан Митровић, који је представнике локалних самоуправа упознао са мерама опреза и активностима које би требало предузети услед предстојећег летњег периода и повећаног ризика од пожара на отвореном.

Представници Републичке ветеринарске инспекције указали су на значај превентивног деловања, редовног надзора и благовременог реаговања у циљу очувања здравља животиња и спречавања ширења заразних болести. Нишавски управни округ био је једини у Србији претходне године без заразе животиња захваљујући превенцијама и мерама опреза заштите.

Сарадња између Нишавског управног округа и јединица локалних самоуправа оцењена је као изузетно добра, а током састанка постигнути су важни договори који ће допринети још ефикаснијем међусобном функционисању. Посебан акценат стављен је на значај континуиране комуникације и размене искустава општина, како би се на нивоу целог Округа обезбедила што квалитетнија подршка грађанима и развој свих локалних заједница.

Дан победе над фашизмом

Дан победе над фашизмом обележен је полагањем венаца на Споменик палим совјетским војницима испред улаза у логор на Црвеном крсту, а потом и на Споменик ослободиоцима Ниша на Тргу краља Милана. У свету и Европи обележава се 9. мај, у знак сећања на дан када је 1945. ступила на снагу безусловна капитулација Немачке у Другом светском рату. Делегација Нишавског управног округа одала је почаст жртвама које су током рата изгубиле животе, војницима и цивилима, уз поруку да се сећамо њихове храбрости и борбе за мир и слободу.

Дан општине Сврљиг

Општина Сврљиг обележила је свој Дан свечаном академијом на којој су додељене мајске плакете и похвалнице најзаслужнијим појединцима и установама. Начелник Нишавског управног округа Петар Бабовић упутио је честитку председнику општине и њеним мештанима пожелевши даљи напредак и успех у раду.Свечана седница Скупштине општине, културно-уметничке манифестације, изложбе, концерти и спортски турнири одржавају се сваке године у овом периоду подсећајући на значај овог датума. Општина Сврљиг, као једна од општина Нишавског округа, одликује се богатим туристичким и културним потенцијалима који се огледају у очуваној природи, традиционалним манифестацијама, аутентичној гастрономији и значајном културно-историјском наслеђу.

Дан сећања на цивилне жртве НАТО бомбардовања

Парастосом и полагањем венаца обележен је Дан сећања на цивилне жртве НАТО бомбардовања. Одајући почаст невино страдалима, представници Владе Републике Србије, Нишавског управног округа, града Ниша, Војске и полиције, као и бројна удружења, положили су венце на споменик жртвама.
На данашњи дан, 7. маја 1999. године, делови града у близини Универзитета погођени су касетним бомбама, када је живот изгубило 16 цивила, а више десетина људи је повређено.
Поводом обележавања Дана сећања, начелник Нишавског управног округа Петар Бабовић је поручио да страдање невиних не сме бити заборављено и да је наша обавеза да градимо друштво у којем ће разумевање, толеранција и саосећање бити темељи будућности.

Честитка начелника Округа поводом Васкрса

Поводом најрадоснијег хришћанског празника Васкрсa, начелник Нишавског управног округа Петар Бабовић упућује честитке свим грађанима православне вероисповести.

„Васкрс нас изнова подсећа на снагу вере, значај наде и вечну вредност љубави.Нека вам празник Христовог васкрсења донесе мир, оснажи дух и испуни ваше домове радошћу и топлином. Желим вам да празничне дане проведете окружени својим ближњима у здрављу и благостању! Христос васкрсе!“

Начелник Нишавског управног округа

Петар Бабовић